24.09.2021

Чому мільярдери так завзято освоюють космос

Чому мільярдери так завзято освоюють космос

Космічні темпи

Освоєння космосу ніколи не йшло так стрімко. І це при тому, що від попередньої концепції підкорення космосу довелося відмовитися. Сьогодні акцент робиться не на запуск пілотованих місій, а на створення космічної інфраструктури.

В рамках цього проєкту створюється величезна кількість продуктів і послуг, в тому числі досить незвичайних і, на перший погляд, непотрібних.

Взяти для прикладу кубсат, що обслуговує з космосу блокчейн Qtum. Автори проєкту запевняють, що перехід на простіший, але менш енергоємний алгоритм і космічний майнінг — необхідний для масового прийняття криптовалюти крок.

З недавнього часу фаундери схожих проєктів без проблем знаходять фінансування. Одна за іншою держави скасовують жорсткі заборони і послаблюють регуляторну політику щодо космосу. Доступ до його освоєння отримали приватні компанії. Гроші в цей сектор може влити хто завгодно.

Поріг входу знижується, а інтерес, навпаки, зростає. Як результат, кількість інвестицій у космос зашкалює. Минулого року в сферу вклали рекордну кількість грошей — $8,9 млрд. Але ажіотаж серед інвесторів не вщухає: тільки за перший квартал 2021 року в космічні компанії інвестували $5,7 млрд.

Є декілька причин, чому гроші в космос прибувають все швидше.

Бум SPAC-компаній

SPAC — відносно новий інвестиційний інструмент. По суті це компанії-пустушки, підприємства без операційної історії. Їх створюють для злиття або поглинання та подальшого виведення на біржу інших компаній.

Першою компанією космічного сектора, що злетіла після злиття SPAC-методом, стала Virgin Galactic. У 2019 році венчурний капіталіст Чаматі Паліхапітія заплатив за 49% туристичного сервіса Річарда Бренсона $800 млн.

З того часу акції Virgin Galactic зросли в чотири рази, а перехід на SPAC став для космічних проєктів своєрідним трендом: за такою схемою публічними компаніями ставали Astra Space, Momentus, Redwire та Voyager Space Holdings.

Минулий рік став найактивнішим за кількістю злиттів і поглинань за всю історію існування космічної галузі: у 200 компаній SpaceTech-сектора інвестували $7,7 млрд. Але 2021-й гарантовано поб'є цей рекорд: тільки за перший квартал у космічному секторі проведено SPAC-угод на суму $7,2 млрд.

Супутниковий інтернет

Сьогодні концепцію широкосмугового зв'язку, яку забезпечують супутники на низькій навколоземній орбіті, реалізують три компанії — SpaceX, Telesat та OneWeb.

На початку року всі вони успішно закрили чергові раунди фінансування. SpaceX зібрала $850 млн, Telesat nf OneWeb — по $400 млн. ЗМІ смакували подробиці, а інвестори на тлі хайпа вливали гроші в усі, пов'язані з космосом. проєкти.

Космічний туризм

Космічний туризм набирає обертів, а новини живлять тему, як вода суху землю. 11 липня в космос — нехай про його кордон і сперечаються — вже зганяв Річард Бренсон. 20 липня туди злітав засновник Amazon Джефф Безос. Його компанія Blue Origin продала вільне місце на кораблі New Shepard. Попутник Джеффа заплатив за квиток $28 млн.

Програми Amazon та Microsoft

У червні 2020 року Amazon Web Services оголосила про створення нового космічного підрозділу — Aerospace and Satellite Solutions. Він обслуговуватиме будь-які проєкти, пов'язані з космосом, — від пуску ракет до створення систем керування польотами і супутникових систем.

Три місяці по тому Microsoft почала надавати послугу Azure Orbital — можливість безпосередньо з'єднати супутники із мережею хмарних обчислень Microsoft Azure.

Куди вкладати

1. Супутниковий інтернет

Аналітики Morgan Stanley вважають, що широкосмуговий супутниковий інтернет через 20 років складатиме від 50% до 70% доходів світового космічного сектора.

На думку MS, вартість мегабайта бездротових даних зменшиться в рази. У 2040 вона становитиме менше 1% від сьогоднішнього рівня. Але прибутковість сектора буде пов'язана зі зростанням попиту на ці послуги. Не тільки через появу інтернету в місцях, де його ще немає, але й з огляду на підвищений попит нових сегментів, на зразок автономних автомобілів, інтернету речей, штучного інтелекту, віртуальної реальності та потокового відео.

2. Космічний туризм

У 2020 році на космічному туризмі заробили $800 млн. До 2030 року, за прогнозами UBS, цей сегмент космічної індустрії складе $3 млрд на рік.

3. Видобуток корисних копалин у космосі

Поки що asteroid-mining багатьма сприймається виключно як концепт. У будь-якому разі, точно назвати дату запуску першого апарату на астероїд не може ніхто.

Проте, акції таких компаній торгуються на біржах, а інвесторами в космічний майнінг стали виконавчий директор Alphabet Ларрі Пейдж, засновник Virgin Group Річард Бренсон і співзасновник Ethereum Джозеф Любін.

Якщо розглядати видобуток корисних копалин у космосі виключно як інвестиційну можливість, варто враховувати, що цей сегмент зростає на 24% на рік і до 2025 року її капіталізація складе $2,84 млрд.

4. Виробництво супутників

Зараз навколо землі кружляє близько 3 000 активних супутників, але їх кількість постійно збільшується. Одна тільки SpaceX збирається збільшити кількість власних супутників до 40 тис. штук.

Потреба сучасного ринку в супутниках і інфраструктурі настільки велика, що до 2028 року капіталізація цього сектора може досягти $485 млрд, при тому що у 2019 році вона становила $279 млрд.

5. Утилізація космічного сміття

Орбіта землі вже нагадує звалище. Прямо зараз над нашими головами крім 20 тис. великих об'єктів кружляє понад 100 млн уламків, розміром від міліметра до 10 см.

Рухаючись зі швидкістю 30 000 км/год, навіть крихітні уламки становлять загрозу для працюючих супутників. Хоча б через це проблему потрібно терміново вирішувати. До того ж, від стану навколоземного простору залежить майбутнє всього ринку космічних послуг, тому проєктів із утилізації космічного сміття вистачає.

Сьогодні на ринку існують компанії з моніторингу навколоземного простору (Electric Optic Systems), служби запобігання зіткнень супутників (LeoLabs), компанії, що створюють рішення з утилізації сміття (Launchspace Technologies) і навіть космічні буксири, здатні виводити супутники на необхідні орбіти, в тому числі і для утилізації (D-Orbit).

Про затребуваність таких проєктів свідчить, наприклад, історія японського стартапу Astroscal. Компанія створює апарати для виведених із експлуатації супутників та утилізації іншого космічного сміття. Рік тому, після закінчення інвестиційних раундів, проєкт зібрав $191 млн.

ВСІ НОВИНИ

Другие новости

Про що жалкують найвідоміші інвестори
15.11.2021 Про що жалкують найвідоміші інвестори

Навіть найвідоміші інвестори у світі не одноразово «обпікалися» в процесі створення своїх фінансових імперій. Про що вони жалкують і які висновки варто зробити

Дев'ять звичок, які допоможуть розбагатіти
05.05.2021 Дев'ять звичок, які допоможуть розбагатіти

Відкладати гроші сучасній людині важко. Але якщо навчитися правильно поводитися з грошима, то завдання цілком здійсненне.

Найкраща стратегія — це виробити прості звички, які при правильному застосуванні окупляться. Бізнес-тренер Алія Шейх у своїй колонці для Medium розповідає про 9 кроків, які кожен повинен зробити, щоб розбагатіти. «Мінфін» обрав головне.

P2P-кредитування в світі буде рости на 53% в рік - прогноз
06.04.2021 P2P-кредитування в світі буде рости на 53% в рік - прогноз

Зростання P2P-кредитування, в основному, буде відбуватися за рахунок малого і середнього бізнесу.

Про нас говорять в Минфин
29.03.2021 Про нас говорять в Минфин

Як безпечно інвестувати у Р2Р-платформи.
Останнім часом активно розвивається так зване P2P-інвестування (від англійського «peer-to peer» або «person to person», що буквально означає від персони до персони).
Таке інвестування реалізується через майданчики Р2Р кредитування, коли приватна особа безпосередньо кредитує іншу приватну особу або бізнес. Однією з найбільших у світі платформ P2Р-кредитування сьогодні є сервіс Lending Club. Заснована у 2006 році компанія заслужено вважається одним із піонерів фінтеха. До 2018 року річний обсяг видаваних кредитів досяг $10,8 млрд.
Згідно з оцінками Foundation Capital, до 2025 року обсяг світового ринку Р2Р-кредитів може зрости до $1 трлн. Схожі сервіси почали з'являтися в Україні декілька років тому.

Відмінність фінансової компанії від банку
05.01.2021 Відмінність фінансової компанії від банку

Більшість людей не бачить ніякої різниці між оформленням кредиту в банку і отриманням позики у мікро фінансової організації: в обох випадках гроші видаються під певний відсоток і на конкретний термін. Але банки і мікро фінансові організації відрізняються один від одного за багатьма параметрами: починаючи від юридичного оформлення і закінчуючи спрямованістю на різні соціальні групи.

Не банком єдиним: P2P-кредитування від людини до людини вже в Україні
02.11.2020 Не банком єдиним: P2P-кредитування від людини до людини вже в Україні

Сучасна система P2P-кредитування дозволяє повністю онлайн отримати позику на карту на вигідних для позичальників умовах, а для інвесторів знайти альтернативне джерело доходу.